Wanna żeliwna czy akrylowa?

Po zadecydowaniu, że w łazience zostanie zamontowana wanna, a nie prysznic, pozostaje dokonanie wyboru pomiędzy materiałem, użytym do jej produkcji. Choć w szranki stają aż trzy surowce, porównywać opłaca się wyłącznie dwa z nich.
Mowa o żeliwie i akrylu. W handlu spotykane są jeszcze wanny blaszane i to właśnie blacha jest tym trzecim materiałem. W porównaniu do pozostałych dwóch wypada jednak tak kiepsko, że poza nielicznymi przypadkami, niewiele przemawia za wyborem wanny z blachy.
Prostokątna wanna z żeliwa
Żeliwo ma dwie podstawowe cechy, interesujące poszukiwacza wanny marzeń:
– jest ciężkie,
– produkowane są z niego praktycznie wyłącznie wanny prostokątne. Owszem, w jakimś katalogu na specjalne zamówienie dostępny jest pewnie jeden wyjątkowy żeliwny model asymetryczny, lecz śmiało można założyć, że w cenie, za którą urządzimy całą łazienkę.
Żeliwu po prostu trudno nadać nieregularne kształty. Za to solidna, żeliwna wanna prostokątna, jest marzeniem wielu osób, które pamiętają z dzieciństwa wspaniałości ablucji w takim sprzęcie. Żeliwo ma ogromną pojemność cieplną, czyli dobrze rozgrzane przez gorącą wodę, długo utrzymuje temperaturę. Dzięki temu idealnie nadaje się na niespieszne, pełne relaksu kąpiele po ciężkim dniu.
Materiał ten jest również ciężki, co gwarantuje stabilność, oraz odporny mechanicznie. Wanny prostokątne z żeliwa wykończone są z reguły specjalną powłoką, bardzo odporną na ścieranie. Trudno ją zarysować nawet ostrą gąbką. Również z tego powodu zapewniają wygodę na lata.
Wanna akrylowa prostokątna
Z reguły jest znacznie tańsza, niż żeliwna. Na pewno jest lżejsza, a więc poręczniejsza w transporcie i montażu. Akryl jest materiałem napylonym na zewnętrzne powierzchnie wanny, wykonanej z włókien sztucznych. Grubość jego powłoki świadczy o jakości wykonania i ma decydujący wpływ na cenę. Oczywiście odgrywa kluczową rolę w eksploatacji wanny w łazience, a zwłaszcza jej czyszczeniu.
Akrylowa wanna prostokątna nie jest tak odporna na zarysowania czy zmatowienia, jak modele z żeliwa. Jednak dobrej jakości tworzywo, którego warstwa jest odpowiednio gruba, zapewnia wygodę użytkowania porównywalna z emalią. Do czyszczenia używać należy wyłącznie miękkich szmatek, a jeśli pojawią się rysy, można je łatwo spolerować przy pomocy specjalnych past.
Wanny prostokątne akrylowe stosunkowo szybko oddają ciepło do otoczenia. Łatwo można temu zaradzić poprzez zastosowanie dedykowanej obudowy ze styropianu, która przy okazji poprawi stabilność i ułatwi montaż.
Podsumowanie
Polecana prostokątna wanna może być wykonana z żeliwa lub akrylu. Każdy z materiałów ma swoje niewątpliwe zalety i doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Dlatego przy wyborze warto kierować się po prostu komfortem, jaki oferuje konkretny model wanny prostokątnej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne – wanny asymetryczne