Uczulenie na nikiel – co warto wiedzieć?

Alergia na nikiel z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Lekarze alarmują: dla 15% Europejczyków kontakt z metalem kończy się przykrymi zmianami skórnymi. Czym jest nikiel? Czego powinni unikać alergicy? Sprawdź!
Nikiel – sprawca całego zamieszania
Nikiel jest rozpowszechnionym na szeroką skalę pierwiastkiem z tak zwanej grupy metali przejściowych. Został odkryty w 1751 przez chemika szwedzkiego pochodzenia, Axela Cronstedta. Cechą charakterystyczną metalu jest błyszcząca, srebrzysta barwa i powierzchnia odporna na zarysowania. Ze względu na wysoką trwałość, swoje właściwości antykorozyjne i stosunkowo łatwą obróbkę, nikiel jest dodawany do większości przedmiotów wytwarzanych z metalu (często w postaci powłoki). Kontakt z niklem dla osób zdrowych jest całkowicie bezpieczny, jednak alergicy muszą mieć się na baczności.
Alergia na biżuterię
Pierwszym symptomem alergii jest przeważnie wystąpienie zaczerwienienia i suchości skóry w miejscach, gdzie przeważnie nosimy kolczyki, pierścionek albo bransoletkę. Alergia na biżuterię jest niczym innym, jak właśnie uczuleniem na nikiel. To właśnie w tanich, niecertyfikowanych błyskotkach znajduje się duża dawka uczulającej substancji. Ponadto, nikiel występuje w większości metalowych przedmiotów codziennego użytku, na przykład w sztućcach, guzikach, oprawkach okularów, igłach czy sprzęcie AGD.
Nikiel w kosmetykach i pokarmie
Niestety, kobiety dotknięte alergią niklową powinny zrezygnować nie tylko z taniej biżuterii, ale również z mocnego makijażu. Większość kosmetyków o mocnej pigmentacji (tusze do rzęs, kredki do oczu i cienie do powiek) mogą podrażniać nadwrażliwą skórę. Co więcej, być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, że codziennie, wraz z pożywieniem, do naszego organizmu drogą pokarmową dostaje się minimum 0,3 g niklu!
Nie daj się alergii!
Codzienne życie z alergią nie musi być uciążliwe! Na rynku dostępne są preparaty barierowe, które mogą znacznie ułatwić codzienne życie. Na stronie alergiananikiel.pl znajdziesz preparaty barierowe, które uniemożliwiają wnikanie szkodliwych jonów w głąb skóry.