Ubytki w łukach zębowych: przyczyny, metody rekonstrukcji

Praktycznie co trzeci Polak przyznaje się do braku przynajmniej jednego zęba. Najczęściej brak jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, choroby lub też wieku. Brak uzębienia jest problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym!
Okazuje się, że nawet brak jednego zęba wpływa na stan innych zębów, na mimikę naszej twarzy. Brak jednego zęba sprawia, że inne zęby zaczynają się rozchodzić na boki, przez co tracą naturalny punkt podparcia. To wpływa na ich siłę osadzenia w zębodołach. Z czasem zdrowe zęby mogą zacząć się chwiać i wypadać!
Jak rekonstruować ubytki?
Współcześnie stomatolodzy oferują nam wiele możliwości związanych z uzupełnieniem naszego uzębienia. Dawniej stosowano przede wszystkim mosty (kiedy brak było jednego czy dwóch zębów) lub protezy zębowe całych łuków zębowych. Te ostatnie najczęściej wykorzystywane były w przypadku osób starszych, które wraz z wiekiem traciły naturalne zęby. Zastosowanie protezy pozwalało na rekonstrukcję całego łuku i umożliwienie normalne żucie pokarmów. Mosty wymagały spiłowania sąsiadujących zębów, aby móc zamocować na nich nakładkę imitującą ząb.
Obecnie najpopularniejsze jest zastosowanie implantów zębów. Implantami nazywamy sztuczne korzenie wykonane z materiałów biozgodnych. Implant umieszcza się w zębodole, aby w przeciągu kilku tygodni mógł on się zrosnąć z kością. Kiedy proces zrastania jest zakończony do implantu dokręca się koronę implantu – jest ona wykonana tak, aby idealnie imitowała konkretny ząb. Korona implantu stworzona jest z niezwykle wytrzymałych materiałów, które nie zarysowują się, nie odpryskują i nie zmieniają swojego koloru. Aby implant był niewidoczny stomatolog i pacjent dobierają odcień korony zbliżony do koloru naturalnych zębów.