Transport wewnętrzny

Transport wewnętrzny jest jednym z czynników, bez którego żadne przedsiębiorstwo nie ma prawa istnieć. Grunt to odpowiednio dobrać jego środki oraz sposób przeprowadzania by zminimalizować koszty. W erze cyfryzacji istnieją automatyczne roboty, które przewożą oraz dostarczają materiał w obszarze produkcji czy też magazynowania. Jednak wciąż są to jednostkowe przypadki. Ciągle króluje jednak transport za pomocą wózków paletowych lub wózków widłowych z wykorzystaniem palet euro. Cechuje je stosunkowo niska cena, ogólna dostępność oraz przede wszystkim ustandaryzowane rozmiary i sposoby wykonania.
Jeżeli nie drewniana?
W większości przypadków, palety będące aktualnie w obiegu są paletami drewnianymi. Jednak nie zmonopolizowały one rynku. Jako zamiennik standardowej drewnianej palety, można wykorzystać palety h1 plastikowe. Dla przykładu paleta plastikowa h1 posiada standardowe wymiary czyli 1200mm x 800mm x 160mm. Dodatkowo posiadają one szereg zalet w szczególności w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna lub innych o podwyższonym standardzie czystości. Paleta plastikowa czy też paleta higieniczna posiada jedną główną zaletę. Mianowicie nie wnika w nią brud oraz jest łatwa w czyszczeniu. Palety plastikowe te nadają się do czyszczenia wodą pod ciśnieniem lub/i środkami chemicznymi i antybakteryjnymi. Jeżeli natomiast mowa o codziennym ich użytkowaniu są one odporne także na większość chemikaliów jak oleje, zasady i kwasy. Cóż jeszcze można o nich powiedzieć? Palety h1, plastikowe charakteryzują się mniejszą masą własną w stosunku do palet drewnianych o około 30%. Przekłada się to między innymi na koszty transportu. Często posiadają także budowę kieszeniową, tak więc spiętrzone palety wchodzą wzajemnie jedna w drugą. W tym przypadku stos dziesięciu palet plastikowych jest o połowę niższy od stosu dziesięciu standardowych palet. Zapewnia nam to oszczędność miejsca magazynowego. Paleta plastikowa h1 nadaje się również do wykorzystanie w magazynie wysokiego składowania.
Plastik górą!
Niekoniecznie. Cena palety plastikowej może kilkukrotnie przewyższać cenę palety drewnianej. Jednakże, przy poprawnym jej użytkowaniu jej żywotność wynosi dziesięć lub więcej lat. Komplikacja natomiast rozpoczyna się podczas uszkodzenia palety. Standardowe palety euro, drewniane są stosunkowo łatwe i tanie w naprawie. W przypadku palet plastikowych pęknięcia i odłamania muszą zostać spawane, a w nie których przypadkach paleta higieniczna musi zostać wymieniona na nową. Zużyta (zniszczona) zostaje przekazana do powtórnego wykorzystania.