Rezerwat leśny Zegrze

Jedną z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce są rezerwaty przyrody. Z reguły są to chronione przepisami prawnymi i wyłączone z użytkowania obszary przeznaczone na cele ochrony przyrody oraz prowadzenia badań naukowych. Mimo że są mniejsze od parków narodowych, można w nich spotkać wiele ciekawych roślin i zwierząt.
Rezerwaty przyrody w Polsce
Liczba rezerwatów w Polsce stopniowo rośnie, według danych z 2013 roku suma obiektów tego typu osiągnęła 1480, a ich całkowita powierzchnia wynosiła 165 742 ha. co stanowi 0,53% obszaru kraju.
Rodzaje rezerwatów przyrody w Polsce
Od początku istnienia w Polsce zdefiniowanej prawnie ochrony rezerwatowej wyróżnia się dziewięć rodzajów rezerwatów. W zależności od głównego przedmiotu ochrony są to:
- rezerwat leśny;
- rezerwat florystyczny;
- rezerwat torfowiskowy;
- rezerwat faunistyczny;
- rezerwat krajobrazowy;
- rezerwat przyrody nieożywionej;
- rezerwat wodny;
- rezerwat stepowy;
- rezerwat słonoroślowy.
Rezerwat Zegrze
Utworzono go w celu ochrony naturalnych lasów mieszanych z udziałem dęba bezszypułkowego. Znajduje się w pobliżu miejscowości takich jak Jachranka, Wola Kiełpińska, Wola Smolana czy Stanisławowo.
Zegrze to rezerwat fitocenotyczny- zbiorowisk leśnych, a według głównego typu środowiska jest to rezerwat lasów i borów – lasów mieszanych nizinnych. Na jego terenie znajdują się różnowiekowe drzewostany złożone z dęba bezszypułkowego, sosny zwyczajnej i brzozy brodawkowatej.
Przeczytaj też: pikniki firmowe w hotelu pod Warszawą.