Praca za granicą – praktyczne porady

Początek lata co roku wiąże się ze wzmożeniem zagranicznych wyjazdów do pracy. Polacy są narodem, który wyjątkowo często migruje w zarobkowych celach. Dla niektórych wyjazd na zbiory do Holandii jest jednorazową przygodą, która kończy się wraz z wakacjami, jednak dla sporej części społeczeństwa podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy coraz popularniejszej Norwegii, z dala od rodziny i przyjaciół, wydaje się być jedyną deską ratunku. Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe poznaj kilka wskazówek i rad, które na pewno okażą się pomocne.
Czy na pewno?
Jeżeli Twoją główną motywacją do opuszczenia kraju jest chęć zarobku i przeżycie wielkiej przygody, nie ma nad czym się zastanawiać! Praca za granicą, w szczególności dla młodych ludzi szukających swojej drogi w życiu, może okazać się inspirującym i wartościowym przeżyciem. Dwumiesięczne zbieranie truskawek, pomoc w restauracji czy sprzątanie pozwala na zarobienie kilkukrotnie więcej, niż podczas wykonywania tych samy czynności w Polsce. Dodatkowo, praca za granicą to doskonała okazja żeby podszlifować język, a czas wolny wykorzystać na zwiedzanie.
Z drugiej strony, jeśli czujesz presję, aby szukać szczęścia za granicą, bo w Polsce ciężko Ci znaleźć pracę, nie zmuszaj się do niczego. Przemyśl swoją decyzję jeszcze raz. Może wystarczy rozmowa z pomocnym pracownikiem agencji pracy? Szukanie zatrudnienia to długotrwały proces, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość.
Porządny research
Zanim ustalisz swoją destynację, zasięgnij języka u rzetelnego źródła. Dowiedz się, jakie zwyczaje panują w kraju, do którego się wybierasz. Przede wszystkim szczegółowo prześledź prawo pracy, poznaj warunki zatrudnienia i dowiedz się, czy wymagane jest pozwolenie na pracę. Wybierając agencję pracy, kieruj się opiniami osób, które już współpracowały z daną firmą – niestety, wciąż można naciąć się na oszustów!
Pracuj legalnie
Mimo tego, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome niebezpieczeństw wynikających z nielegalnej pracy, wielu pracowników dalej pracuje za granicą na czarno. Pamiętaj, że umowa to nie przywilej, a prawo! Pracując legalnie i odprowadzając podatki, możesz liczyć na zwrot nadpłaty w przyszłości. Ponadto, w wielu krajach przyznawane są dodatkowo świadczenia, na przykład dla osób wychowujących dzieci. Odwiedzając stronę www.zwrot-podatkow.pl dowiesz się więcej na temat specjalnych ulg i świadczeń, które możesz uzyskać pracując legalnie za granicą.