Opał do domu – gdzie kupić?

Pomimo tego, że niemal na każdym kroku mówi się w sezonie grzewczym o pojawiającym się na obszarach Polski smogu, to wciąż wiele mieszkań i domów ogrzewanych jest węglem. Z czego to wynika i gdzie znaleźć dobry węgiel, aby jak najmniej szkodzić środowisku?
Skład opału – jest wszędzie!
Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że węgiel w dalszym ciągu jest podstawowym sposobem ogrzewania polskich mieszkań i domów. Wynika to nie tylko z cen modernizacji starszych instalacji węglowych, ale również z cen innych paliw – chociażby gazu ziemnego. Co prawda w okolicach sezonu grzewczego można dostrzec zwiększone zainteresowanie usługami modernizacji instalacji grzewczych, to przeważnie jest to poza zasięgiem możliwości finansowych przeciętnej rodziny – takie koszty zaczynają się od kilku tysięcy złotych wzwyż.
Skład węgla – jedziemy po węgiel?
Gdzie zatem najlepiej zaopatrzyć się w węgiel do naszej instalacji grzewczej? Oczywiście w składzie węgla i opału. Warto mieć jednak na względzie, że składy węgla są typowymi instytucjami prywatnymi n rynku obrotu gospodarczego, a tym samym każdy właściciel takiego punktu może dowolnie kształtować nie tylko cenę sprzedaży, ale również warunki (w ramach obowiązującej swobody umów). Większość składów węgla oferuje w cenie nabycia bezpłatny dowód pod wskazany adres, jednak czasami jest to usługa dodatkowo płatna. Ze względu na brudzący charakter węgla warto powierzy jego transport przedsiębiorcy, niż później czyścić własny samochód dostawczy. Skład węgla przeważnie ma odpowiedni pojazd na wyposażeniu.
Jaki węgiel?
Pomimo tego, że większość z nas chciałaby zaoszczędzić na ogrzewaniu i wybrać najtańszy opał, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Co prawda składy węgla i składy opału oferują przeważnie bardzo preferencyjne warunki zakupu na miał i pył węglowy, to należy mieć na względzie, że są to opały o bardzo niskiej jakości i mocy grzewczej. Co więcej, składy węgla rzadko kiedy informują również o tym, że tego typu opał spala się w sposób zanieczyszczający środowisko. Spalanie niskiej jakości węgla ponadto wpływa na sadzę w przewodach kominowych i konieczność ich znacznie częstszej konserwacji i oczyszczania.
Skład opału – nie warto oszczędzać
Podsumowując, jeżeli zależy nam nie tylko na jakości powietrza w naszej okolicy podczas sezonu grzewczego, ale również na stanie całej instalacji kominowej, to powinniśmy się rozglądać za opałem w wyższych kategoriach cenowych. Tylko w ten sposób – nie licząc wymiany instalacji na paliwa bardziej ekologiczne – oszczędzimy sobie dalszych wydatków.