Leczenie kanałowe – co należy o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe to jeden z najpowszechniejszych zabiegów wykonywanych w polskich gabinetach stomatologicznych. Najczęściej poddawane są mu osoby dorosłe, jednak zdarza się, iż istnieje konieczność przeprowadzenia tego zabiegu również u osób poniżej 18-tego roku życia. Na czym polega leczenie tego typu? Czy jest ono bolesne?
Ratowanie chorego zęba
Leczenie kanałowe jest wskazane w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której ząb był kilkukrotnie leczony, jednak bez rezultatu – próchnica nadal pojawia się w jego obrębie – to tak zwane leczenie Re-endo. Druga sytuacja ma miejsce kiedy ząb psuje się od środka. W takich sytuacjach decyzja o podjęciu leczenia kanałowego jest całkowicie uzasadniona. Celem leczenia kanałowego jest odcięcie zęba od żywych tkanek oraz zachowanie korony zęba, aby w ten sam sposób nie naruszać integralności szczęki.
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od zatrucia zęba – to powszechne określenie opisuje umieszczenie we wnętrzu rozwierconego zęba mikstury, której zadaniem jest zniszczenie włókien białkowych. Proces ten pacjent może odczuwać jako nieco bolesny. Po kilku dniach od pierwszej wizyty należy zgłosić się a konsultację. Jeśli ząb został prawidłowo uśmiercony przystępuje się do kolejnego etapu, czyli czyszczenia kanałów. Standardowo ząb ma ich od 2 do 4. Na tym etapie z kanałów usuwane są obumarłe nerwy – jest to zabieg bezbolesny, jednak na życzenie pacjenta można wykonać znieczulenie miejscowe. Kiedy kanały zostaną oczyszczone i przepłukane wodą należy je wypełnić i zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się materiały biozgodne, które zamykają światło kanałów. Ten element leczenia jest niezwykle ważny, gdyż zamknięty kanał uniemożliwia bakteriom z jamy ustnej przedostawanie się do krwiobiegu.
Po zamknięciu kanałów lekarz musi przystąpić do odbudowy korony zęba, a tym samym: do zamknięcia jego wnętrza. W tym celu wykorzystywane są materiały światło-utwardzane, które doskonale imitują szkliwo.
Problemy po leczeniu kanałowym
Zazwyczaj leczenie kanałowe nie powoduje dodatkowych komplikacji, chociaż zdarza się, że przez kilka dni może utrzymywać się opuchlizna. Warto pamiętać, że pozostała korona zęba jest teraz odcięta od dostępu do składników odżywczych – oznacza to, że stanie się ona z czasem bardziej podatna na złamania i uszkodzenia. Warto pamiętać o tym spożywając twarde pokarmy a w razie złamania jak najszybciej udać się do stomatologa.