Kryteria podziału gniazdek elektrycznych

Każde gniazdko elektryczne to na pozór dosyć prosta konstrukcja. Składa się z kilku styków, bolca uziemiającego i odpowiednio wytrzymałej obudowy. Jednak tak naprawdę, gniazdka elektryczne można odpowiednio podzielić. Oto najczęściej spotykane kryteria, według których można rozróżnić poszczególne gniazda, dostępne na polskim rynku:
1. Miejsce przeznaczenia gniazdek elektrycznych – gniazda takie mogą być przeznaczone do użytkowania domowego jak również przemysłowego. W tym pierwszym przypadku mówimy o tradycyjnych, wszystkim znanych gniazdach zarówno jedno jak i trójfazowych, znajdujących się w naszych domach. Jeśli chodzi zaś o gniazda przemysłowe – mamy tu na myśli jedno i trójfazowe gniazda elektryczne, które najczęściej są pomalowane na określoną barwę w zależności od tego jakie napięcie w nich płynie. Przykładowo, gniazdo elektryczne na napięcie rzędu 20-24 Volt ma fioletową barwę i specyficzny kształt, uniemożliwiający podłączenie do odbiornika o napięciu znamionowym rzędu 230 Volt.
2. Szczelność. Parametr szczelności jest niezwykle istotny dla osób kupujących gniazda elektryczne. Chodzi oczywiście o dobrze wszystkim znany parametr IP, który określa odporność na określone warunki zewnętrzne a więc wilgoć, pył itd. Im parametr IP jest wyższy, tym gniazdko elektryczne jest bardziej odporne na wilgoć, pył a nawet zalanie wodą.
3. Amperaż gniazda. Wszystkie gniazdka elektryczne zostały zaprojektowane dla określonej wartości przepływającego przez nie prądu. Tradycyjne, domowe gniazda charakteryzują się maksymalnym prądem przepływu rzędu 10 (instalacje oświetleniowe) i 16 amper. Nie oznacza to jednak, że to wszystkie dostępne na rynku wartości. Niektóre z gniazd przemysłowych, mogą przesyłać prąd o natężeniu wynoszącym nawet 125 amper.
4. Sposób montażu – gniazdko elektryczne, może być zainstalowane w rozmaity sposób. Na przykład, mamy do czynienia z gniazdkami natynkowymi, podtynkowymi, tablicowymi itd. O ile pierwsze dwa przytoczone rodzaje gniazdek to te, które możemy spotkać w domowych i zakładowych instalacji elektrycznych, o tyle w przypadku „tablicówek” mamy do czynienia z elementami, które montuje się w tablicach rozdzielczych.
5. Budowa gniazda. Gniazdka, mogą różnić się pomiędzy sobą kształtem. Wyróżniamy pod tym względem trzy rodzaje gniazdek – proste, skośne i kątowe. Podział ten, dotyczy jednak w największym stopniu gniazdek przemysłowych.
6. Sposób zasilania. Gniazdko elektryczne, może być – jak już zresztą było to wspominane – jedno bądź trójfazowe. W przypadku jednofazówek, mamy do czynienia z klasycznie rozumianym układem przewodu fazy, przewodu neutralnego i przewodu ochronnego. Jeśli chodzi o gniazdka trójfazowe, mamy tu do czynienia z trzema fazami, przewodem neutralnym a także przewodem ochronnym. Łącznie mamy więc pięć różnych torów prądowych.
Jak widać, gniazdka elektryczne można podzielić na wiele różnych rodzajów. Choć najczęściej mamy do czynienia z gniazdkami domowymi, to tak naprawdę na rynku mamy ich naprawdę mnóstwo. Szczególnie widać to w kontekście gniazd przemysłowych, których budowa i specyfikacja jest bardzo zróżnicowana.