Jak wybrać kominek do domu?

Nie ma chyba człowieka, który choć przez chwilę nigdy nie marzył o kominku w domowym zaciszu. Tego typu ogrzewanie domów sprawdzi się jeżeli przy jego montowaniu będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Realizacji tego marzenia sprzyja również fakt, iż na rynku dostępna jest bardzo duża ilość rozwiązań do wyboru – minimalistyczne kominki, wkłady kominkowe bądź dizajnerskie czy tez ekscentryczne modele czekają na swoich nabywców. Wystarczy tylko wybudować kominek i voila!
Podstawową kwestią do rozważenia jest jednak zadanie sobie pytania czy chcemy posiadać kominek otwarty czy zamknięty. Jeśli bierzemy pod uwagę realne ogrzanie domu oraz jego koszty bez wątpienia wybór powinien paść na kominek zamknięty. Jeśli natomiast ma on służyć tylko okazjonalnemu paleniu i uzyskaniu odpowiedniej atmosfery w domu śmiało można pomyśleć o modelu otwieranym.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce w waszym domu kupowanie kasety zupełnie mija się z celem i jedynie podniesie koszty całej inwestycji. Należy bowiem brać pod uwagę, iż otwarte kominki, niezależnie od obudowy, pozostawią w pomieszczeniu jedynie pewną część emitowanego ciepła. Nie ma więc możliwości ogrzewania w ten sposób np. salonu przez całą noc ponieważ ciepło nie utrzyma się w nim dłużej niż kilkadziesiąt minut od wygaśnięcia paleniska.
Warto zatem przyjrzeć się kominkom zamkniętym jako źródłu dodatkowemu, a i czasem podstawowemu w kwestii ogrzewania pomieszczeń. Tym bardziej, iż w zależności od zastosowanego wkładu ogrzeje jedno (zwykły wkład kominkowy(, część lub nawet cały dom (wkłady z systemem DGP), a nawet cały dom oraz wodę (wkłady wyposażone w płaszcz wodny).
Nawet jednak, gdy nie posiada się funduszy na tak zaawansowane rozwiązania najprostszy wkład kominkowy bije na głowę kominki otwarte ponieważ jego sprawność w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia jest kilkakrotnie większa od zwykłego kominka otwartego. Co więcej kominek zamknięty, odpowiednio usytuowany i zamontowany jest w pełni bezpieczny i nie istnieje możliwość zapłonu. Brak również ryzyka wdmuchiwania popiołu do pomieszczenia ponieważ powstaje go bardzo mało.
Niewątpliwym atutem kominków są również koszty eksploatacji rozumiane jako koszty ogrzewania. Na dzień dzisiejsza drewno stanowi jeden z najtańszych surowców służących do opalania pomieszczeń, jest również bardzo łatwo dostępne. Sytuacja jest tym bardziej korzystna, jeśli mieszkamy w okolicy tartaku bądź innego miejsca skąd można tanio je nabyć.