Jak dbać o oczyszczalnię ścieków?

Każda osoba, która założyła przydomową oczyszczalnię ścieków lub dopiero rozważa jej montaż, prędzej czy później zacznie się zastanawiać nad tym, jak o nią dbać, żeby służyła jak najdłużej.
Obsługa oczyszczalni ścieków
Obsługa oczyszczalni ścieków nikomu nie powinna przysporzyć większych problemów, zwłaszcza że przez większość czasu można w ogóle zapomnieć o jej istnieniu, ale warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Zagwarantują nam one nie tylko właściwy poziom oczyszczenia ścieków, jak i bezproblemową eksploatację przez długie lata.
Oczyszczalnie – zabiegi konserwacyjne
Kupując oczyszczalnię, otrzymamy od firmy wskazówki eksploatacyjne i kalendarz według którego należy wykonywać prace konserwacyjne. Powinniśmy bezwzględnie się ich trzymać, zwłaszcza że stan techniczny elementów urządzenia trzeba sprawdzać okresowo. Dodatkowo raz na kilka miesięcy koniecznie trzeba sprawdzić stan studzienki rozdzielczej i sprawdzić, czy nie nagromadził w niej się osad.
Jak często należy opróżniać osad z osadnika gnilnego?
Przede wszystkim należy wywozić osad z osadnika gnilnego – przyjmuje się, że powinno się to wykonywać nie częściej niż dwa razy w roku, ale nie rzadziej niż raz w ciągu dwóch, trzech lat.
Co z bakteriami do oczyszczalni?
Funkcja, którą spełniają bakterie do oczyszczalni, jest nie do przecenienia. Te naturalne mieszanki bakterii i enzymów są konieczne do prawidłowego przebiegu procesów rozkładu zanieczyszczeń powstających w oczyszczalniach i szambach. Dzięki nim nie tylko zostaje przywrócony naturalny proces rozkładu, ale także pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów. Właśnie z tego powodu pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z ich stosowania. Bakterie do oczyszczalni sprawiają również, że odprowadzamy mniej zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, a więc w znaczącym stopniu przykładamy się do dbania o naszą planetę.
Czytaj więcej: Bakterie do oczyszczalni.