Fotowoltaika – opłacalna inwestycja?

Jakoś tak ostatnio mnie wzięło, że ciągle piszę o pieniądzach, a raczej o sposobach na to, żeby ich trochę zaoszczędzić. Tym razem chcę wam trochę opowiedzieć o fotowoltaice. Jeśli słowo brzmi dla was abstrakcyjnie łamane przez nie macie pojęcia, któż zacz ta fotowoltaika, nie ma powodów do wstydu. Do obaw też nie, bo zaraz wszystko wytłumaczę.
Czym jest fotowoltaika?
Za źródło definicji niech nam posłuży zawsze przydatna Wikipedia:
Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
źródło: Wikipedia
Niestety prawda jest taka, że instalacje fotowoltaiczne, mimo ciągłego rozwoju tej technologii, wciąż należą do dosyć drogich i przeciętny konsument nie jest w stanie sfinansować ich z własnej kieszeni. Właśnie dlatego stworzony został program „Prosument”, o którym za chwilę.
Dotacja z programu Prosument, czyli finansowanie fotowoltaiki
„Prosument” to program stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on za zadanie wspieranie zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dotację można otrzymać na tzw. małe i mikro instalacje produkujące energię elektrycznej lub energię elektryczną i ciepło.
Sposób przyznawania dotacji ładnie podsumowuje poniższa grafika:
źródło obrazka: ekofachowcy.pl
Trzy ścieżki Prosumenta
Kolejną kwestią są źródła finansowania. Program NFOŚiGW realizowany jest w trzech ścieżkach. Za pierwszą z nich w całości odpowiada Narodowy Fundusz, druga współtworzona jest przy współudziale funduszy wojewódzkich (warto wiedzieć, że każdy z nich ustala zasady na własną rękę – rzecz jasna w ramach wytycznych NFOŚiGW) oraz ostatnia i chyba najbardziej dostępna dla przeciętnego konsumenta, czyli ścieżka realizowana przy współpracy z bankami. Niestety na dzień dzisiejszy owa trzecia ścieżka jeszcze nie ruszyła, konieczna była zmiana w polskim prawie, o której pewnie słyszeliście. Tak czy owak, nowe przepisy wchodzą w życie dopiero (a może już) od 1 stycznia i dopiero wtedy Narodowy Fundusz będzie mógł ogłosić zbieranie wniosków od banków. Oczywiście, jak tylko ścieżka bankowa ruszy, na pewno was o tym poinformuję.