Czy w autach z automatyczną skrzynią biegów hamulce zużywają się szybciej?

Klocki oraz tarcze hamulcowe zalicza się do bardzo istotnych elementów eksploatacyjnych mających ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. To właśnie one, obok filtrów, są najczęściej wymieniane w samochodach. Brak regularnej kontroli, nieprawidłowe przyzwyczajenia czy też różne konstrukcje skrzyń biegów, mogą mieć wpływ na szybsze zużycie tych elementów, a to z kolei przekłada się na skuteczność hamowania.
Tarcze oraz klocki hamulcowe są umieszczane we wszystkich czterech kołach. Ich żywotność zależy od warunków panujących na drodze, obciążenia pojazdu oraz od stylu jazdy. Okazuje się również, że wpływ na zużycie hamulców może mieć typ skrzyni biegów zamontowanej w pojeździe. W autach ze skrzynią automatyczną tarcze i klocki hamulcowe mogą zużywać się szybciej. Niektóre konstrukcje takich skrzyń wymagają bowiem częstszego korzystania z pedału hamulca.
Przyczyny szybszego zużycia hamulców w autach z automatyczną skrzynią biegów
Sama konstrukcja skrzyni może wymagać częstszego korzystania z pedału hamulca, jednak to nie ona jest głównym powodem szybszego zużycia hamulców. O wiele poważniejszymi problemami są złe nawyki u kierowców jeżdżących na automacie. Spora grupa kierowców używa obu stóp do obsługi pedałów. Przy pomocy prawej stopy dodają gazu, a hamują lewą. Niestety każdy, nawet najmniejszy kontakt stopy z pedałem odpowiedzialnym za hamulec, sprawia, że klocki zbliżają się do tarczy hamulcowej. Innymi słowy jazda z lewą nogą opartą na pedale hamulca powoduje przedwczesne zużycie klocków hamulcowych oraz przegrzanie tarczy (stanie się niebieska).
Oczywiście przyczyną zużycia może być niska jakość klocków i tarcz, nieprawidłowy montaż czy też źle ustawiona zbieżność. Warto więc brać pod uwagę różne przyczyny i je eliminować.
Polecamy korzystanie ze sprawdzonych serwisów naprawiających automatyczne skrzynie na FixMyCar.pl
Co zrobić w przypadku zużycia hamulców?
Gdy hamulce są zużyte, jedynym rozwiązaniem jest wymiana ich komponentów. Zwykle tarcze hamulcowe są w stanie wytrzymać około 60-90 tysięcy kilometrów (odpowiada to wymianie dwóch lub trzech kompletów klocków). Jeśli tarcze są gładkie, nie posiadają żadnych pęknięć, rdzy ani innych śladów zużycia i są odpowiednio grube, wówczas wystarczy wymienić same klocki. Nie jest dozwolona wymiana samych tarcz – w takiej sytuacji należy wymienić je razem z klockami. Komplety hamulców należy wymieniać parami. Na jednej osi muszą być założone bowiem elementy posiadające takie same parametry.
Warto pamiętać o delikatnym użytkowaniu hamulców przez pierwsze 100-200 km, aby zapewnić ich właściwe dotarcie. Dodatkowo trzeba pamiętać o unikaniu wspomnianych wyżej nawyków w autach z automatyczną skrzynią biegów, aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu komponentów.
W razie awarii auta z automatyczną skrzynią warto wiedzieć jak holować takie auto – zobacz