Zasady wykonywania masażu

Nie każdy może być masażystą i nie każde miejsce nadaje się do wykonywania masażu leczniczego. Przepisy dotyczące wykonywania masaży leczniczych są jasno określone i gabinety muszą je spełniać. Choć wydaje się, że niekiedy przepisy te mogą być zbyt szczegółowe, to wszystkie służą dobru pacjenta i bezpieczeństwu przeprowadzanych zabiegów. Masaż leczniczy to forma terapii, nic więc dziwnego, że na ten temat wypowiedział się Minister Zdrowia.
Gabinety do wykonywania masażu – wymogi
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21.09.1992r. (Dz.U. 74, póz. 266) określa wymogi w stosunku do gabinetów do wykonywania masażu. Wyróżnione w nim zostały gabinety do masażu suchego, czyli nie wymagające stosowania specjalnych urządzeń), gabinety masażu w środowisku wonnym (natryski, wirowe, podwodne) i gabinety z zastosowaniem różnych specjalistycznych urządzeń (pneumatycznych, wibracyjnych).
Powierzchnia jednego stanowiska zabiegowego także precyzyjnie określona: 6m. Jednostkowe pomieszczenie powinno mieć około 12-15 m.kw. Masaż leczniczy powinien być wykonywany na sztywnym stole, 80cmx200cm.
W gabinecie powinna być umywalka z zimną i ciepłą wodą. Gabinet powinien być odpowiednio (to znaczy dostatecznie) oświetlony (pow. okien powinna wynosić min. 10% gabinetu).
Gabinet do masażu leczniczego powinien mieć dobrze działającą wentylację (naturalną i sztuczną).
Masażysta – wymogi
Nie każdy może wykonywać masaż leczniczy. Masażysta powinien mieć odpowiednie kwalifikacje poświadczone dyplomem. Oczywiście wymagana jest nie tylko wiedza teoretyczna dotycząca anatomii, fizjologii czy szerzej pojętej – medycyny ale także umiejętności praktyczne i zdolności manualne. Ważna jest sprawność fizyczna ale też predyspozycje psychiczne (troskliwość, cierpliwość, stanowczość).
Ze względu na formę pracy od masażystów oczekuje się wysokiej kultury osobistej i taktu. Masażysta powinien też bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej a podczas wykonywania zabiegu nie powinien mieć na sobie biżuterii, zranień na skórze a także np. zbyt długich paznokci. To ważne dla komfortu pracy ale też dla zdrowia i masowanego i masującego.
Bardzo ważne dla masażysty jest przyjęcie właściwej, bezpiecznej dla zdrowia postawy podczas masowania. Niewłaściwa postawa sprzyja powstawaniu urazów i chorób związanych z obciążeniem kręgosłupa i stawów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA