Stal nierdzewna jako element dekoracyjny

euromixstal

Zastosowanie stali nierdzewnej w budownictwie jest szeroko i powszechnie znane. Ale stal to nie tylko drzwi, okna czy windy, to także elementy dekoracyjne, bardzo praktyczne i nadające ekskluzywny design. Specjalnie do tych dekoracyjnych celów przeznaczone są ozdobne blachy nierdzewne, nie tylko kolorowe, ale i artystycznie wytłaczane.

Jak robione są blachy ozdobne

Jednym ze sposobów ozdabiania jest metoda tłoczenia, która pozwala na uzyskanie blachy nierdzewnej o różnej powierzchni, np. tłoczoną we wzór kratki, kropel wody, kamieni czy nawet ze skomplikowanymi motywami roślinnymi lub ornamentami. Szczególnie ciekawym rodzajem jest blacha o wzorze imitującym fakturę skóry lub satyny.

Metoda trawienia polega na usuwaniu cienkiej, zewnętrznej warstwy z powierzchni blachy. Wykorzystuje się w tym celu jeden z dwóch kwasów: azotowy lub fluorowodorowy, a sam proces wytrawiania polega na opryskiwaniu blachy nierdzewnej kwasem w odpowiedni sposób.
Trzecią z metod uzyskiwania ozdobnej blachy nierdzewnej jest barwienie jej, co pozwala na uzyskanie blachy w wielu ciekawych kolorach, np.: złoty, szampański, błękit kobaltowy.

Elementy z ozdobnej blachy nierdzewnej

Elementy wykonywane z ozdobnej stali nierdzewnej znajdują szerokie zastosowanie jako materiał wykończeniowy zapewniający nie tylko estetyczny i oryginalny wygląd budynków i wnętrz, ale także niezwykłą jakość i trwałość. Procesy ozdabiania stali nie powodują żadnych jej uszkodzeń i pozwalają zachować wszystkie zalety, z których materiał ten słynie.

W budynkach takich jak np. galerie handlowe możemy ujrzeć takie elementy z ozdobnej blachy nierdzewnej jak:

  • szyldy sklepów,
  • tłoczone elementy antypoślizgowe,
  • ściany wewnętrzne kabin wind,
  • tłoczone siedziska ławeczek,
  • balustrady z blachy perforowanej, i wiele innych.

Zastosowanie stali nierdzewnej we wnętrzu budynku użyteczności publicznej zapewnia nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne wynikające z odporności na zabrudzenia i niezniszczalności tych elementów.

Biuro i dom

Wszystkie zalety praktyczne i estetyczne stali nierdzewnej możemy wykorzystać także urządzając nasze mieszkanie lub biuro.
W ofercie firm zajmujących się produkcją ozdobnych elementów wykończeniowych znajdują się fantazyjnie tłoczone balustrady, klamki, listwy, uchwyty ścienne i odboje. Niezwykłą ozdobą nowoczesnego wnętrza z pewnością będzie płyta ścienna z blachy nierdzewnej z tłoczonymi lub bajecznie kolorowymi wzorami. Dzięki zastosowaniu stali nawet zwyczajną kratkę wentylacyjną możemy zmienić w przykuwającą wzrok, niebanalną ozdobę.
Niezaprzeczalną zaletą stali jest to, że niezwykle harmonijnie łączy się ona z elementami wykonanymi z innych materiałów, np. drewnem czy szkłem, co nadaje wnętrzu nieco ciepła i przytulności.

Gwarancja jakości

Podsumowując, można śmiało stwierdzić że ozdobne elementy ze stali nierdzewnej będą doskonale komponowały się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Wybór tego właśnie materiału to także gwarancja wysokiej jakości i trwałości.

Tekst powstał we współpracy z hurtownią stali Euromixstal

You Might Also Like