Przechowywanie trudnych odpadów w zakładach przemysłowych

Coraz częściej podnoszony jest problem przechowywania odpadów w zakładach przetwórczych – problem ten dotyczy w szczególności Polski, gdzie stale powstają nowe zakłady i fabryki.
Firmy specjalizujące się w utylizacji odpadów nie mogą nadążyć z odbieraniem toksycznych substancji, dlatego tak istotne jest znalezienie alternatywy dla ich długiego przechowywania. Czy istnieje skuteczne rozwiązanie tego impasu? Tak – są to specjalistyczne zbiorniki na substancje żrące, toksyczne. Ich instalacja w zakładzie może okazać się idealnym rozwiązaniem, szczególnie kiedy odbiór przez firmy utylizujące jest utrudniony przez czynniki niezależne.
Jak tworzone są zbiorniki?
Zbiorniki takie tworzone są zazwyczaj na indywidualne zamówienie, choć większość firm posiada uniwersalne wzory i produkty, które zazwyczaj są dopasowane do konkretnych potrzeb. Zbiorniki posiadają budowę płaszczową, tj. wykonaną z dwóch niezależnych warstw. Pierwsza (wewnętrzna) ma bezpośredni kontakt z substancją żrącą. Do jej wykonania wykorzystuje się trwałe metale oraz tworzywa, które wewnątrz i na zewnątrz zabezpieczają tworzywo przed działaniem rdzy. Aby lepiej zabezpieczyć przechowywane substancje zbiornik posiada dodatkowy płaszcz ochronny. Między dwoma zbiornikami znajduje się nieco wolnej przestrzeni, która może posłużyć do zebrania substancji w razie przypadkowego wycieku czy awarii.
Zbiorniki posiadają jeden lub dwa wlewy dla wygodniejszej obsługi. Codzienne korzystanie ze zbiorników nie jest trudne – zazwyczaj producent zbiornika daje możliwość przeszkolenia pracowników z zasad działania i bezpieczeństwa. Pracownicy instalujący konkretne rozwiązanie służą także radą i wskazówkami odnośnie konserwacji urządzenia.
Czytaj więcej na www.prox.info.pl