Piękny uśmiech diabetyka

Osoby chorujące na cukrzycę są dużo bardziej narażone na problemy z chorobami jamy ustnej i zębów niż ci, którzy nie mają kłopotów z poziomem cukru we krwi. Ale nie oznacza to, że diabetycy na zawsze muszą się pożegnać z pięknym i zdrowym uśmiechem.
Jak dbać o zęby?
Zalecenia niewiele różnią się od tych dawanych osobom zdrowym. Zęby trzeba myć i nitkować regularnie. Jednak diabetycy muszą zwrócić szczególną uwagę na jakość szczoteczki i twardość włókiem. Najlepiej by były miękkie, w ten sposób zminimalizuje się ryzyko uszkodzenia dziąseł, które w przypadku niestabilnego poziomu cukru, mogą przekształcić się z czasem w trudno gojące się rany.
Na co są narażeni diabetycy?
Przede wszystkim na uszkodzenia dziąseł, trudno gojące się ranki w obrębie jamy ustnej, infekcje oraz zakażenia grzybicze. Problemem jest także bardzo często suchość w ustach spowodowana niewystarczającą produkcją śliny. Brzmi to może niewinnie, ale trzeba pamiętać, że to właśnie ślina spełnia niebagatelną rolę – chroni nasze zęby i jamę ustną przed bakteriami, a więc wspomaga zapobieganie powstawaniu próchnicy (która jest chorobą zakaźną!) oraz chorób grzybiczych, takich jak chociażby pleśniawki.
Cukrzyca a zabiegi chirurgiczne
Jeśli poziom cukru jest ustabilizowany, a pacjent znajduje się pod stałą opieką diabetologa i stosuje się do jego zaleceń, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegów implantologicznych i chirurgicznych
Jednak implanty i nieustabilizowana cukrzyca nie muszą się wykluczać – przynajmniej do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z instytutu działającego przy University of Texas w San Antonio. Niestety, to dopiero wstępny etap badań, a to kiedy (i czy w ogóle) leczenie implantologiczne będzie można rutynowo stosować u diabetyków z nieustabilizowanym poziomem hemoglobiny glikowanej, trzeba jeszcze poczekać.