Najważniejsze fakty na temat ortezy na opadającą stopę

Opadająca stopa to komplikacja o charakterze ortopedycznym lub neurologicznym, która w znaczący sposób upośledza codzienne funkcjonowanie chorego. Brak ciągłości ruchu, ryzyko potknięć i upadków, podrażnienia skóry spowodowane ocieraniem stopy o twarde podłoże – wszystkie te czynniki sprzyjają ograniczeniu ruchu. Niechęć chorego do codziennej aktywności tylko pogłębia problem – brak pracy pompy mięśniowej, słabe dotlenienie tkanek, zaniki mięśni mogą znacznie utrudnić rehabilitację i proces powrotu do zdrowia.
Z czego wynika skuteczność ortezy na opadającą stopę?
Orteza to lekka konstrukcja z bardzo wytrzymałego włókna węglowego. Jest on odporny na działanie skrajnych temperatur i wodoodporny. Niewielki ciężar nie obciąża kończyny, umożliwiając swobodne poruszanie. Orteza obejmuje stopę, przebiega po zewnętrznej stronie stawu skokowego i przechodzi na przednią część goleni. Tak starannie przemyślana konstrukcja w jednej strony doskonale podtrzymuje stopę, a z drugiej – nie ogranicza fizjologicznego zakresu ruchu stawu skokowego. Ma to kluczowe znaczenie dla pracy mięśni kończyny dolnej i pośladka, mobilności ścięgien i stawów – a zatem dla powodzenia procesu powrotu do zdrowia i sprawności. Ponadto znaczna elastyczność ortezy sprzyja oddawaniu energii od podłoża, co ułatwia chód i nie wymaga wielkiego nakładu energii.
Ortezy na opadającą stopę stosowane są wyłącznie z butem. Długość wkładki buta odpowiada długości ortezy. Jej wysokość z kolei uwarunkowana jest wzrostem pacjenta – w pozycji siedzącej pacjent powinien mieć możliwość swobodnego zgięcia nogi w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni. Elastyczność ortezy wzrasta wraz z jej rozmiarem. Orteza wkładana jest do buta, pod wkładkę. Obuwie stosowane z ortezą powinno mieć sztywny zapiętek, mocne rzepy kub sznurowanie oraz sztywną podeszwę. Optymalna różnica między podeszwą a obcasem to 1, 5 – 2 cm.
Kto powinien skorzystać z ortezy na opadającą stopę?
Noszenie ortezy jest wskazane w tych stanach chorobowych, które zaburzają fizjologiczne położenie stopy i uniemożliwiają jej utrzymanie w poziomie:
– urazy
– udary
– wylewy
– stwardnienie rozsiane
– stwardnienie zanikowe boczne
– porażenie nerwu strzałkowego
– zapalenie wielonerwowe
– stany po operacji prostownika łydki i stopy
– artretyzm kostki
– schorzenia neurologiczne stopy
– osłabienie zgięcia grzbietowego stopy
Orteza nie jest natomiast wskazana u osób cierpiących na żylaki łydki, owrzodzenia czy inne zmiany skórne, rozległe obrzęki oraz trwałe deformacje stopy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Megamiedic – ortezy na opadającą stopę