Lustro łazienkowe

Każda łazienka musi mieć lustro, które powinno być odpowiednio doświetlone i usytuowane w dogodnym miejscu, najlepiej tuż nad umywalką. Trzeba pamiętać, że dolna krawędź lustra, ze względów czysto praktycznych, musi znajdować się ok. 20 cm nad umywalką, tak, aby nie zachlapać lustra wodą podczas mycia. Dobrze też, by lustro wisiało na odpowiedniej wysokości zgodnie z potrzebami wszystkich użytkowników.
Lustra łazienkowe na ogół zabezpieczone są od spodu warstwą teflonową, która nie przepuszcza wilgoci. Dzięki takiemu zabiegowi, lustra są trwalsze i nie szkodzi im kontakt z wodą.
Ostatnio bardzo chętnie montowane są na ścianach łazienek duże tafle lustra, które optycznie powiększają każde wnętrze i doświetlają je. Dobrym rozwiązaniem są lustra na wymiar. Wówczas można dokładnie wymierzyć i zagospodarować przestrzeń, na której ma być umieszczone lustro i zrobić lustro na zamówienie u dobrego szklarza.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że lustro w łazience oprócz roli praktycznej, spełnia także rolę dekoracyjną, dlatego warto przemyśleć jego kształt, wielkość, obramowanie, ewentualne motywy dekoracyjne, itp. Więcej porad można znaleźć w tekście: Trzy i pół sposobu na lustro w małym mieszkaniu.
Ważną sprawą jest także kwestia oświetlenia. Przed lustrem łazienkowym, często wykonuje się różne zabiegi pielęgnacyjne, m.in. mycie, makijaż, golenie. W związku z tym punkty świetlne przy lustrze powinny być tak ustawione, aby nie oślepiały i nie rzucały zbyt dużych cieni. Lampy najlepiej zainstalować po obu stronach lustra lub ponad nim. Światło z lamp powinno być raczej rozproszone, wówczas będzie najbardziej efektowne i praktyczne.
Przygotowane przez Glassland z Poznania