LIS (Logistics Information System)

Istotą logistycznego systemu informacji jest pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie danych dla wykorzystania ich procesów pozdejmowania decyzji i sterowania działaniami logistycznymi.
Koordynacja informacji
Logistyczny system informacji, jako ponadobiektowy system informacyjny grupy przedsiębiorstw, zapewnia skuteczność koordynacji procesów logistycznych. LIS integruje cały łańcuch dostaw na płaszczyźnie przepływów informacyjnych, popartych technologią informatyczną. W literaturze zachodniej pod koniec lat 90 XX wieku popularny był także system pokrewny LIS – CIL (ang. Computer Integrated Logistics).
Znaczenie przepływów w logistyce
Logistyczny system informacji przypomina o znaczeniu przepływów w logistyce, podkreśla ich integrującą rolę oraz w istotny sposób przybliża ideę całościowego, skoordynowanego zarządzania łańcuchem dostaw. Może być ona zrealizowana w praktyce po zastosowaniu systemów wspomagania decyzji, czyli dalszej informatyzacji dotyczącej już systemów informacyjnych zarządzania w ogniwach tego łańcucha. Wspomaganie decyzji może również odbywać się na wspólnym obszarze decyzyjnym superogranizacji. Istnienie jednego systemu informacyjnego logistyki obejmującego wszystkie funkcje i procesy logistyczne (uwzględniając proces wytwórczy) odzwierciedla najnowszą koncepcję logistyki, w jakiej nie ma szans na istnieje sztucznych podziałów na logistykę zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.
Ze względu na newralgiczną rolę tego typu systemów, wiele firm decyduje się na tworzenie aplikacji mobilnych, w których – poza innymi funkcjonalnościami – zaimplementowane są także funkcje w pełni obsługujące LIS. Sprawia to, że wydajność systemu i przepływ informacji przebiega w jeszcze płynniejszy sposób.
Funkcje logistycznego systemu informacji
System LIS pełni trzy zasadnicze funkcje:
- obsługa klienta i komunikacji, zorientowanej na doskonalenie relacji klient-dostawca,
- planowanie i sterowanie, związane z wyprzedzaniem w czasie wymagań stawianych przez klientów i monitorowaniem przepływów fizycznych w celu uzasadnienia anomalii występujących w planie,
- koordynacja, odpowiedzialna za powiązanie działań logistycznych w jeden spójny system.