Kamery IP – systemy telewizji przemysłowej

Dziś trudno nam sobie wyobrazić świat bez kamer. Systemy monitoringu wykorzystuje się w lokalach handlowych i usługowych, do dozorowania prywatnych posesji, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni miejskiej (dworce, lotniska, skwery, parki, place zabaw, ulice miast). W powszechnej opinii obecność kamer zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa
Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje monitoringu:
- Analogowy
- Hybrydowy
- Cyfrowy (IP)
Do tej pory najpopularniejszym sprzętem monitorującym, były kamery analogowe
Jednak w ostatnim czasie analogi są wypierane przez znacznie nowocześniejsze i precyzyjniejsze kamery cyfrowe IP, będące podstawowym elementem budowy każdego, nowoczesnego systemu telewizji przemysłowej. Transmisja danych i zarządzanie instalacją odbywa się poprzez sieć komputerową z protokołem IP. Kamery IP łączą w sobie cechy konwencjonalnej kamery i komputera. Każda z nich posiada adres IP rozpoznawalny w sieci , służący do identyfikacji kamer w sieci LAN.
Wszystkie kamery wizyjne IP używane do budowy sieciowych systemów telewizji przemysłowej (CCTV IP) występują w kilku odmianach.
Najczęściej spotykane wersje
- Kamery do pracy ciągłej – posiadające funkcję Dzień/Noc, która umożliwia automatyczne dopasowanie trybu pracy kamery do poziomu oświetlenia. Przy dobrych warunkach oświetleniowych funkcja Dzień/Noc sprawia, że kamery pracują w trybie kolorowym ( w ciągu dnia), a wraz ze spadkiem natężenia światła automatycznie przechodzą w tryb czarno- biały ( wieczór i noc). Natomiast przy bardzo niskim poziomie oświetlenia kamery mogą pracować dalej przy użyciu reflektorów podczerwieni IR. Zatem mogą pracować nawet w całkowitych ciemnościach.
- Kamery wandaloodporne – są to urządzenia wizyjne w specjalnych, obudowach, chroniących wnętrze kamery przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Kamery odporne na warunki atmosferyczne – posiadają obudowę z materiałów odpornych na nadmierne nasłonecznienie, wilgotność i zakurzenie itp. Są to urządzenia przystosowane do pracy na zewnątrz.
Ponadto duża część kamer sieciowych IP oferuje obsługę standardu PoE ( ang. Power over Ethernet), dzięki czemu mogą być zasilane bezpośrednio z sieci komputerowej. Oznacza to, że rozwiązanie PoE (zwane inaczej zasilaniem przez skrętkę) jest w stanie zasilać kamery bez konieczności prowadzenie dodatkowych kabli, ułatwia montaż całego systemu oraz zmniejsza jego koszty.
A oto zestawienie najważniejszych różnic pomiędzy systemem analogowym, a systemem IP
System analogowy:
- Wymaga systemu rejestrującego w miejscu montażu kamer
- Średnia jakość rejestrowanego obrazu
- Trudniejsza instalacja oraz konieczność poprowadzenia kabli koncentrycznych i zasilających
- Koszt instalacji zależny od jej wielkości
System IP:
- Nie wymaga urządzenia rejestrującego w miejscu montażu kamer
- Bardzo wysoka jakość rejestrowanego obrazu
- Łatwa instalacja przy możliwości wykorzystania sieci LAN
- W przypadku większych instalacji niższy koszt całego systemu i łatwość jego rozbudowy.
Ceny elementów systemu IP sukcesywnie maleją . Szacuje się ,że na przestrzeni dwóch najbliższych lat będą tańsze od tradycyjnych.
Opracowanie https://ivel.pl/