Jaką baterię wybrać do umywalki?

W tym momencie na rynku mamy absolutny wysyp modeli baterii łazienkowych. Możemy wybierać spośród zarówno wolnostojących, montowanych do podłogi, nablatowych bądź sztorcowych. Która z nich najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu? Łatwo to ustalić, czytaj dalej.
Baterie wolnostojące
Montowane do podłogi baterie łazienkowe wolnostojące nadadzą każdej łazience oryginalności. Choć najrzadziej spotykane na rynku i najdroższe, zapewniają, że ich charakterystyczny wygląd idealnie sprawdzi się przy wannach opierających się na stylizowanych nóżkach lub jako ciekawy i nietuzinkowy pomysł na wykończenie umywalki nablatowej. Musimy jednak pamiętać, że z umywalki będziemy korzystać przynajmniej kilka razy dziennie i o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie tam baterii z mieszaczem. Dodatkową zaletą tego rozwiązania, oprócz łatwego ustalenia żądanej temperatury wody, jest oszczędność: nawet do 30% zużycia.
Typowe baterie umywalkowe a oszczędność wody
Tutaj mamy dwie główne grupy do wyboru: baterie stojące (tak zwane sztorcowe) oraz baterie montowane w ścianie. Każda z obu grup ma swoje zalety – w tych montowanych w ścianie możemy znaleźć ciekawsze rozwiązania designerskie, a baterie łazienkowe sztorcowe zapewniają dużą wygodę.
W obu warto rozważyć zastosowanie rozwiązań pozwalających na oszczędzanie wody. Jednym z nich jest perlator, montowany w wylewce i napowietrzający niewielki strumień wody do tego stopnia, że wydaje się on być dużo silniejszy, co pozwala nam na dużo większe ograniczenia w zużyciu wody, a co za tym idzie, na płacenie niższych rachunków.
Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie blokady ograniczającej strumień wody do ekonomicznego poziomu, a włączenie większego przepływu jest możliwe dopiero po przełamaniu lekkiego oporu dającego nam znać o granicy ekonomicznego zużycia.
Co z rozmiarem?
Warto wiedzieć, że komfortowe baterie łazienkowe mają minimum 15 cm przestrzeni między ścianką umywalki a wylewką. Większa odległość i większa umywalka pozwolą nam na przykład na umycie głowy pod kranem. Za długi kran będzie jednak powodował rozchlapywanie się wody na podłodze. Za krótki zaś spowoduje, że dbanie o higienę rąk będzie utrudnione i niezbyt wygodne.
Baterie nablatowe
To dosyć nowy model, stosowany od niedawna, głównie w łazienkach projektowanych w podwyższonym standardzie, gdzie montuje się popularne (choć droższe od standardowych modeli) umywalki naszafkowe. Takie baterie łazienkowe charakteryzują się ciekawym designem oraz zgrabnym wizualnym połączeniem, niemal skomponowaniem, z zamontowaną na łazienkowej szafce umywalce.
Baterie podtynkowe
Kiedyś najbardziej popularny sposób na rozwiązanie projektu łazienki. Baterię montuje się w podkutej ścianie, na której później wykonuje sie prace wykończeniowe i do dwóch wystających króćców i głowicy ceramicznej podłącza się wylewkę. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że zyskujemy nieco miejsca (większa część baterii jest schowana w ścianie) i o tyle ryzykowna, że w razie poważniejszej awarii będzie nas czekał demontaż płytek lub kucie ściany, by dostać się do źródła problemu. Jednym słowem – w bateriach podtynkowych należy postawić na jakość wykonania i nie żałować na nie pieniędzy.
Rodzajów baterii umywalkowych jest wiele. Każdy z pewnością znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie.