Jak zarabiać na skupowaniu i sprzedaży monet?

Wiele osób poszukuje alternatywnych metod inwestowania pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza inwestorów, których znudziły już akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe dostępne obecnie dla każdego początkującego gracza. Z tego powodu rośnie zainteresowanie lokowaniem gotówki w monetach. Warto więc wiedzieć, jak na nim zarabiać.
Zdobywanie wiedzy
Na początek warto zaznaczyć, że nie każda stara moneta ma wartość kolekcjonerską i pozwoli nam zarobić. Musimy więc sporo poczytać o poszczególnych monetach, ich typach, pochodzeniu, ilości wybitych sztuk, a także nauczyć się rozpoznawać materiały, z których zostały wykonane poszczególne monety. Miejscem, w którym możemy spotkać się z taką wiedzą, jest oczywiście skup monet, jednak warto również poszukać źródeł informacji w bibliotekach i antykwariatach.
Ważną kwestią jest także nabycie umiejętności rozpoznawania falsyfikatów. Na początku ubiegłego stulecia, a także wcześniej, wybijanie fałszywych monet było bardzo powszechne i w niektórych regionach podrobione pieniądze stanowiły prawie 30 procent wszystkich będących w użyciu monet. Wiele falsyfikatów przetrwało do naszych czasów, dlatego konieczna jest umiejętność ich odróżniania. Jeśli jej nie posiądziemy, możemy bowiem zakupić bardzo drogie, ale bezwartościowe numizmaty.
Która moneta ma wartość?
W skupie monet przekonamy się, że nie każdy numizmat ma wartość. Wiele monet nie pozwoli nam zarobić. Najprostszym sposobem wybierania wartościowych pieniędzy jest sprawdzanie, jaki był ich nakład i z jakiego kruszcu były wyprodukowane. Najbardziej wartościowe będą bowiem monety złote, których nakład nie przekraczał 10 tysięcy sztuk. Nieco tańsze będą monety ze srebra, których nakład był niższy niż 50 tysięcy egzemplarzy.
W przypadku monet mających więcej niż 100 lat ich większa wartość będzie wynikała z ich wieku, jednak gdy inwestuje się w obecnie wybijane numizmaty kolekcjonerskie, trzeba pamiętać, że na uwadze należy również mięć to, co jest na nich przedstawione. Obecnie popularnością cieszy się na przykład kolekcja zwierzęta polskie, mimo iż można by uznać, że znacznie większym zainteresowaniem będzie cieszyć się kolekcja monet dotyczących niedawno obchodzonych rocznic.
Monety bulionowe
Odwiedzając skup monet, taki jak http://www.coinart.pl, należy pamiętać, że nie uda nam się w nim sprzedaż tak zwanych monet bulionowych. Monety te nie przedstawiają bowiem typowej wartości kolekcjonerskiej, a ich cena opiera się jedynie na wartości kruszcu, z którego zostały one wykonane. Zwykle numizmaty te nie są skupowane przez kolekcjonerów, gdyż nie są one ciekawym elementem w żadnej kolekcji.
Należy podkreślić, że kolekcjonowanie i inwestowanie w numizmaty wiąże się z wysokim ryzykiem. Nigdy nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć, jak na przestrzeni czasu będzie się kształtować cena danej monety. Jedne monety mimo niskiego nakładu, nigdy nie odnotowują spektakularnych wzrostów wartości, podczas gdy inne stają się przedmiotem pożądania kolekcjonerów z całego świata, mimo że wydawało się, że nigdy tak się nie stanie.