Jak obliczyć koszt zakupu systemu rynnowego?

Choć koszt orynnowania domu czy innego budynku jest niewielki w porównaniu do kosztów wykonania dachu dobrze jest wiedzieć ile będzie nas kosztował system rynnowy i od czego zależy jego cena. Do wykonania obliczeń można użyć gotowych kalkulatorów orynnowania dostępnych on-line najczęściej u producentów systemów rynnowych, ale jeszcze lepszym pomysłem jest przeprowadzenie prostej kalkulacji ręcznie – dzięki temu każda wydana przez nas złotówka będzie miała realne uzasadnienie w obliczeniach.
Co wpływa na koszt?
Możemy wyodrębnić trzy główne czynniki wpływające na koszt orynnowania – będzie to powierzchnia dachu, złożoność konstrukcji dachu oraz materiał, z którego będzie wykonany system rynnowy.
Efektywna Powierzchnia Dachu
Zacznijmy zatem od wyjaśnienia powierzchni dachu – jest to chyba najbardziej intuicyjny do zrozumienia czynnik. W tym przypadku dekarze oraz producenci systemów rynnowych posługują się pojęciem efektywnej powerzchni dachu (EPD), czyli takiej, które będzie efektywnie odprowadzać opad deszczu do rynien. Powierzchnia dachu bezpośrednio wpływa na cenę z racji tego, że im większa wartość EPD tym większe muszą być średnice rynien, a wraz z ich rozmiarem zwiększa się również ich cena.
Konstrukcja dachu a koszt systemu
W przypadku drugiego czynnika jakim jest stopień skomplikowania konstrukcji dachu znaczenie ma przede wszystkim czy jest to dach dwu- czy wielospadowy. W przypadku dachu dwuspadowego (przypadek najprostszy) potrzeba najmniej rynien (jedynie z dwóch stron budynku) i przeważnie wystarczają dwie rury spustowe. W przypadku dachu czterospadowego ilość rynien, rur i innych akcesoriów montażowych podwaja się, a koszt systemu rynnowego rośnie.
Rynny PVC, stalowe czy inne?
Trzecim wymienionym czynnikiem jest rodzaj systemu ze względu na materiał, z którego został wykonany. Tutaj podział jest dość prosty: najtańszy jest system rynien, rur spustowych i akcesoriów wykonanych z PVC, czyli utwardzonego plastiku. Jego cena niestety często przekłada się na jakość i estetykę, więc jest to rozwiązanie najbardziej budżetowe i zarazem najmniej trwałe. W następnej kolejności można wyliczyć system rynnowy wykonany ze stali ocynkowanej, który może być nawet dwa razy droższy od rynien z systemu PVC. Następny jeszcze droższym systemem jest system rynnowy z aluminium (ponownie koszt około dwa razy większy od rynien stalowych), a następnie najdroższe i jednocześnie najrzadziej spotykane rynny z miedzi, których cena w systemie stanowi już znaczący procent wydatków dachu.