Designerskie meble – sztuka dekoracji wnętrz

Designerskie wnętrze to pojęcie względne. Dla jednych design zamyka się w ramach stylu nowoczesnego, inni natomiast interpretują to pojęcie jako styl retro. Aranżacja wnętrza w designerskim stylu to zawsze indywidualna kwestia, jednak niezależnie od tego, na jaką stylistykę się zdecydujemy, przyjdzie nam stanąć przed niełatwym zadaniem skompletowania mebli, które stworzą niepowtarzalny i unikatowy charakter wnętrza.
DESIGNERSKIE MEBLE – CO TO TAKIEGO?
Obecnie coraz więcej osób rozumie, że wnętrze nie musi być albo atrakcyjne, albo funkcjonalne. Pomimo, że te dwie cechy wydają się być sprzeczne, połączenie wody z ogniem jest jak najbardziej możliwe.
Nowoczesne, unikalne meble wykonywane są z zachowaniem pełnej staranności i z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Projektanci stają przed niezwykle wymagającym zadaniem połączenia pięknej i funkcjonalnej formy, niejednokrotnie zaskakując końcowego odbiorcę efektami swojej pracy. Designerskie meble mogą stanowić wspaniały dodatek, jednak w przeważającej większości przypadków, traktowane są jako przewodni element dekoracyjny, który narzuca motyw stylistyczny pomieszczeń. W rezultacie, wnętrza naszych domów stają się piękne i niepowtarzalne, zachowując przy tym pełnię funkcjonalności.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Jeszcze kilka lat temu oferta designerskich mebli była dość skromna, a zdecydowana większość z nich zarezerwowana była dla majętnego odbiorcy. Obecnie sytuacja rynkowa uległa znaczącej odmianie – designerskich mebli jest coraz więcej, a ich ceny nie stanowią już barykady, której nie da się obejść. Większa dostępność sprawia, że ten rodzaj mebli staje się obiektem pożądania coraz większej liczby osób, jednak ma to też swoje wady. Nie, nie chodzi tu o obniżenie poczucia elitarności, wynikającego z faktu posiadania wyjątkowych przedmiotów, problem leży gdzieś indziej. Niezwykle bogata oferta rynkowa i coraz szersza dostępność sprawiają, że łatwo można przesadzić z doborem dodatków, uzyskując w ten sposób chaotyczny i nieuporządkowany efekt. Designerskie meble nie powinny wypełniać całego pomieszczenia, warto skupić się jedynie na kilku elementach, które będą stanowiły motyw przewodni. Przykład? Designerskie krzesła i stół mogą zdefiniować stylistykę kuchni, lecz jeżeli połączymy je z szafkami, utrzymanymi w tej samej stylistyce, nie osiągniemy ciekawego efektu. Jeżeli natomiast pozostałe meble będą utrzymane w prostej i nieco surowej formie, uzyskamy zaskakujący i zachwycający efekt.
JAK DOBRAĆ MEBLE?
Na rynku dostępnych jest wiele marek produkujących zachwycające meble designerskie. Jeżeli nie zamierzamy wymieniać wyposażenia domu co kilka sezonów, warto skupić się na produktach firm, które cieszą się najlepszą renomą (poszukiwania takich mebli najlepiej zacząć od wizyty na stronie onemarket.pl).
Podstawą wyboru mebli jest zdefiniowanie własnych oczekiwań co do stylistyki wnętrza. Czasami jednak warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, dokonując spontanicznych wyborów. O ile emocje zazwyczaj nie są dobrym doradcą, to w tym przypadku mogą okazać się Twoim najlepszym przyjacielem.
Zupełnie inaczej jest już z funkcją. Ta kwestia powinna zostać gruntownie przemyślana, pamiętaj, że meble mają służyć Tobie i Twojej rodzinie przez dość długi czas. Przed wizytą w salonie meblowym, zadaj sobie kilka podstawowych pytań: Ile osób będzie korzystało z danych pomieszczeń? Jaka ma być ich funkcja? Czy często będą odwiedzali Was goście? Określenie tych podstawowych kwestii pozwoli na osiągnięcie idealnego kompromisu między formą a funkcją, sprawiając tym samym, że Twoja życiowa przestrzeń będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzyłeś.